Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Zamknij

Jaki kocyk będzie najlepszy na sezon jesienno - zimowy dla mojego dziecka?

Ówczesny rynek proponuje nam cały szereg rozwiązań: kocyk bambusowy, kocyk eukaliptusowy, kocyk z wełny merynosa, kocyk bawełniany, tylko który z tych kocyków będzie najlepszym wyborem? Zwłaszcza, gdy sezon jesień / zima zbliża się do nas wielkimi krokami.

Odpowiadamy jednogłośnie – zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kocyk z wełny merino.

A dlaczego właśnie ta wełna? Co jest w niej takiego wyjątkowego i czymże różni się od wełny standardowej?

I tutaj pozwolimy sobie na szerszą analizę składu i pochodzenia wełny z merynosów.

Wełna merino? Skąd pochodzi i co w niej jest takiego wyjątkowego?

Merynosy żyją w wyjątkowo trudnych warunkach, zupełnie odmiennych dla pozostałych gatunków owiec. Są niezwykle odporne na wahania temperatur, nawet na ekstremalne różnice. Temperatura w rejonach ich występowania waha się w granicach od -20 stopni zimą do 30 stopni latem. Wełniane futro chroni je przed przetrwaniem, dzięki swym wyjątkowym właściwościom. Struktura włókien  merino zbudowana jest w taki sposób, aby w czasie mrozów ogrzewać ciało, a podczas upałów wentylować i ochładzać. Wełna merino ma przy tym zupełnie odmienną budowę od znanej nam tradycyjnej wełny. Włókna tradycyjnej wełny są grube i przy kontakcie ze skórą dość mało elastyczne, nie zginają się i kłują, drapią. Włókna wełny merino są natomiast elastyczne, cienkie i sprężyste. W kontakcie ze skórą kocyk wykonany z merino jest przyjemny, nie gryzie, jest to kocyk miły, miękki, lekki i ultradelikatny. Z powyższych względów wełna merynosa idealnie nadaje się jako przędza niemowlęcych tekstyliów. Wełna merino zapewnia optymalną regulację cieplną, co jest tak ważne w przypadku niemowląt.

Jakie są właściwości wełny merino?

  • termoregulacyjne: doskonale chroni przed przegrzewaniem, w upalne dni chłodzi, w chłodne ogrzewa
  • chłonie wilgoć i separuje ją od skóry, zapewniając komfort cieplny, przędza jest oddychająca
  • pochłania promieniowanie UV
  • jest antyalergiczny i antygrzybiczny, odpychający kurz
  • ognioodporny – wewnętrzna struktura chemiczna wełny sprawia, że wełna jest naturalnie odporna na płomienie (bawełna zapala się przy 255 ° C), temperatura wełny musi osiągnąć 570-600 ° C, zanim wełna się zapali, nigdy się nie topi, więc w sytuacji zagrożenia nie przyklei się do skóry
  • naturalnie sprężysty – na poziomie mikroskopowym każde włókno wełny merino jest jak zwinięta sprężyna, która po zgięciu wraca do swojego naturalnego kształtu
  • nie kłuje, nie drapie, nie podrażnia skóry
  • odporny na zabrudzenia – włókna wełny merynosowej mają naturalną zewnętrzną warstwę ochronną, która zapobiega wchłanianiu plam

Jak dbać o wełnę merino? Jak wełnę merino prać?

Na odpowiedź jak prać wełnę merino odpowiadamy –  należy prać rzadko.

Rekomendowane jest delikatne pranie ręczne w letniej wodzie o temperaturze 30 stopni, z wykorzystaniem środków przeznaczonych do prania wełny.

Produkty wykonane z wełny merynosa należy suszyć na płasko. Nie zalecane jest ich wieszanie na kaloryferze lub suszenie słońcu. Po praniu kocyk należy uformować.

Kocyki wykonane z wełny merino są przystosowane do prania w pralce, jednakże tylko i wyłącznie na programie dedykowanym „wełna”. Nie jest to jednak rekomendowana przez nas forma prania, gdyż nie mamy możliwości sprawdzenia, czy zaprogramowane pranie wełny w Waszej pralce jest przystosowane do wymagań wełny merino, dlatego nie rekomendujemy tego rozwiązania.

Należy pamiętać jednak o tym, że wełnę pierzemy rzadko, nie trzeba prać wełny, jeśli nie jest to konieczne. Wełnę merino wystarczy przewietrzyć, gdyż wełna ma właściwości samosterylizujące.

Kocyk z wełny merino to kocyk wielosezonowy

Dzięki rewelacyjnym zdolnościom termoregulacyjnym naturalnych włókien wełny merynosów kocyk z nich wykonany, co prawda będzie doskonałym wyborem na sezon jesienno-zimowy, ale z powodzeniem posłuży także w pozostałe pory roku. Dzięki swojej mięsistości i naturalnej miękkości jest bardzo miłym kocykiem i będzie stanowił przyjemne okrycie w chłodne dni. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by kocyków z wełny merino używać latem, czy wiosną. Spot z wełnianej przędzy doskonale się ku temu nadaje. Zdecydowanie zatem wybór kocyka z wełny merynosa to najbardziej uniwersalny i praktyczny zakup. Dodatkowo LOVEDOM oferuje całą gamę pięknych splotów i kolorów kocyków, dzięki czemu z pewnością znajdziesz tutaj wymarzony produkt.

Serdecznie zapraszamy.

5 2 Głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze